Features / Polish
Nowy projekt szkolny dla dzieci, które doświadczyły przemocy domowej
”Healing together” to nowy projekt bristolskiej Opoki, organizacji na codzień zajmującej się pomocą kobietom – ofiarom przemocy domowej. Terapia tym razem przeznaczona jest dla dzieci z rodzin przemocowych. Weźmie w nim udział sto pięćdziesiąt polskich dzieci z dziesięciu bristolskich szkół podstawowych i średnich oraz pięćdziesięciu nauczycieli i pięciu wolontariuszy. Działania sfinansowane są z grantu Thrive Bristol.
”Skutki przemocy domowej mają ogromny i długotrwały wpływ na dzieci i ich przyszłe życie. Dzieci zagrożone są depresją, ciągły niepokój zaburza nawiązywanie poprawnych relacji z rówieśnikami i naukę w szkole. Złe samopoczucie psychiczne przekłada się na problemy ze zdrowiem fizycznym.’’
Pomysł na kompleksowy, przyjazny dzieciom program wsparcia powstał na prośby matek, które wcześniej rozpoczęły drogę powrotu do zdrowia po doznanej przemocy domowej. Ich dzieci miały etykietę “niegrzecznych”, były zagrożone wykluczeniem ze szkoły i miały trudności z dostępem do jakiejkolwiek pomocy. Bardzo ważny problem, który chciałabym podkreślić – dzieci dostają takie etykietki, ponieważ nauczyciele również nie są do końca świadomi tego, że przemoc rodzi przemoc. To dodatkowe brzemię dla mam, które przeżyły traumę,” powiedziała Aneta Maryla Mackell, założycielka i koordynatorka Opoki.
is needed now More than ever

Healing Together to nowy projekt organizacji Opoka z Bristolu, która pomaga kobietom będącym ofiarami przemocy domowej. Picture by Opoka
Dwunastomiesięczny program obejmuje sześć sesji indywidualnych lub grupowych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych w języku polskim lub angielskim. Po pierwszej sesji dziecko zadecyduje czy chce kontynuować terapię, czy woli zrezygnować. Terapeuta będzie pracował tylko z jednym dzieckiem w tym samym czasie, w specjalnie do tego przeznaczonym, bezpiecznym pomieszczeniu w szkole. Istnieje możliwość prowadzenia także spotkań przez Zoom.
”Nie będziemy pytać o doświadczenia związane z przemocą domową. W trakcie kreatywnych zabaw dziecko dostanie możliwość wyrażenia swoich emocji, będzie mogło także porozmawiać o wszystkim, co je martwi, nauczy się także technik zachowania spokoju podczas ataków lęku, wywołanych traumatycznymi przeżyciami. Zazwyczaj pracujemy z polskimi rodzinami, ponieważ jednak zapewniamy dwujęzyczne wsparcie, nie wykluczamy dzieci innych narodowości,” dodała koordynatorka Opoki.
Odbędą się również szkolenia informacyjne dla nauczycieli i asystentów nauczycieli. Zostaną oni wprowadzeni w temat przemocy domowej i dowiedzą się, jak powinni rozmawiać z potrzebującymi wsparcia. młodymi ludźmi,
”Jestem bardzo wdzięczna, że moje dziecko dostanie wsparcie, którego tak bardzo potrzebuje. W obliczu przemocy domowej jesteśmy bezradne i często zapominamy o tym, że nasze dzieci też cierpią, a nie zawsze mają pomoc. Wierzę, że dzięki temu programowi syn zrozumie, że to, co działo się w naszym domu nie było jego winą, i mam wielką nadzieję, że pewnego dnia znów zacznie się uśmiechać”- powiedziała Anna, mama jednego z dzieci biorących udział w programie.